sobota, 16 stycznia 2021

Jak wyginać flagi? - miszczu dłubie



Zgodnie z sugestią jednego z graczy, postanowiłem napisać krótki poradnik jak nadać kształt  falującej na wietrze flagi.

Mamy do czynienia z flagami na papierze samoprzylepnym. W tym wypadku samoróbka autorstwa Adama Szlenk. Oryginalne Wargamerowe zachowują się w taki sam sposób.

a) Wybieramy flagę:



b) Starannie wycinamy tak aby było jak najmniej tzw białych obrzeży.


c) Zginamy flagę w pół. I mocno zaznaczamy środek. Będzie to potrzebne do bezpomyłkowego przyklejenia flagi.



d) Teraz dobieramy narzędzie do wyginania flagi (uwaga nie odklejamy broń Boże jeszcze tylniego papierka). Dowolny cienki patyk  - może być nawet wasz pędzelek. Ja używam wykałaczki szaszłykowej. Dlaczego? Ponieważ wyginając flagę stożkowym przekrojem jakby nadajemy jej naturalne lekkie opadanie w dół).




e) Sam proces wyginania. Zaczynamy od środka zgiętej flagi i ją nakręcamy na nasz kształt. Raz w prawą raz w lewą stronę. Tak by powstała harmonijka. Na koniec zginamy kształ kilka razy w rękach.
Finalnie dobrze odgiąć jeszcze same naroża tak by wyglądało to naturalniej.






f) Rozwieramy flagę i delikatnie odklejamy tylni papier. Najlepiej podważając papier w środku nożykiem kreślarskim (nożyk do tapet wąski). Robimy to tak by nie stracić wypracowanego kształtu.
Tak rozwiniętą o odklejoną flagę przyklejamy do drzewca jedynie samą środkową częścią . 
Uwaga: bardzo ważne aby być dokładnym. Inaczej flaga nie zejdzie się poprawnie.



g) Teraz najtrudniejszy moment. Najpierw paznokciami lub innym przebiegłym sprzętem przyklejamy dookoła dokładnie sam drzewiec. Dalej bardzo powoli kleimy pasujące do siebie kształty - harmonijka po harmonijce.
Na koniec jeśli wszystko poszło dobrze (minimalnymi przesunięciami nie nalezy się przejmować).Wszystko znów mocno zgniatamy i na koniec znów odginamy naroża.





h) Teraz kosmetyka. Można dodać tzw "battle damage" Nożykiem delikatnie szarpiemy fragmenty flagi. 
Uwaga: miejsca powinny być na widocznych zagięciach, inaczej wizualnie przepadną.
Miejsca "urwań" podmalowujemy cieńką linią czarnej farby. Następnie obrysowujemy cała flagę alb tym samym kolorem co ona. Albo w przypadku tak jak tutaj jasnej barwy, farbą o kilka tonów ciemniejszą najlepiej szarą. Uwaga: kształt lini nie musi, a nawet nie powienien być regularny - wygląda to naturalniej. 
Na koniec miejsca poszarpane jeszcze woshujemy nadając szerszej plamy zniszczenia i wygładzając przejście (ja użyłem agraxa)
Gotowe!!












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz