niedziela, 14 marca 2021

Litewscy dragoni - Regiment dragoni Radziwiłłowskiej

 



"W armiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów historia dragonii nieodmiennie wiążę się z osobą hetmana litewskiego Krzysztofa II Radziwiłła (od 1615 roku był hetmanem polnym, od 1635 roku zaś hetmanem wielkim). To pod jego komendą w 1617 roku w Inflantach widzimy pierwszy oddział litewskiej dragonii – była to licząca 120-porcji kompania dowodzona przez francuskiego kapitana Gabriela Ceridona. Jak się wydaje, kornet ten wchodził w skład regimentu piechoty niemieckiej pułkownika Kruzebecka, który jesienią 1617 roku przeszedł ze służby szwedzkiej do armii litewskiej. Jako że Szwedzi nie mieli w tym czasie jednostek dragonii (pierwszy oddział powstał w 1621 roku – ale to już materiał na inny tekst) oznaczałoby to, że jedna z kompanii Kruzebecka została przez hetmana przeformowana w dragońską."


Jak widać powyżej dragoni jak i styl zachodni wprowadzany w struktury to domena Radziwiłów, którzy osobiście dla mnie byli wizjonerami. Doceniali siłę jaką stanowili żołnierze narodowego autoramenty jednak znając realia nowego stylu walki, które skutecznie wprowadzali sąsiedzi widzieli potrzebę stworzenia zawodowej armii która opierała by się też na piechocie armatach i rajtarii.
Husaria jak i całe kwarciane wojsko było niezwykle skuteczne jednak drogie w utrzymaniu i przez to mało liczne.

Kim był dragon? To piechur tylko "zmotoryzowany"
Przy szybkim działaniu naszej kawalerii piechota słabo się sprawdzała nie potrafiąc nadążyć. Co innego dragonia.

W polsce (RON) służyli zarówno dragoni bardziej Polscy (zaciągani wśród Polaków - głownie mieszczanie i chłopi, umundurowani na modłę polska - charakterystyczna futrzana czapka) jak i tzw Zachodni  (najemnicy lub krajanie uzbrojeni i wyposarzeni na modłe zachodnia - szerokie kapelusze strzelców)






Postanowiłem w swoim regimencie Radziwiłowskich sił ująć obie formacje co nie tylko nadało mu wiekszego kolorytu ale daje szanse pewnego sprytnego podjeścia do potrzeb stołu.
Łatwiej rozpoznać dragonów regularnych od doborowych, jak i spieszenie zachodni dragoni moga z powodzeniem robić za muszkieterów w innych potyczkach.

Ale do rzeczy

Cały regiment:





Dowódcy








Polscy dragoni (ratowałem jak mogłem słabe odlewy)





Polscy dragoni pieszo






Zachodni dragoni




Zachodni dragoni pieszo



Koniowodni







2 komentarze:

  1. Koniowodni - taki powinien być blister
    Super sprawa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dotarło do mnie że muszę zrobić druga taka podstawkę ;) oczywiście w innym układzie modeli ;)

      Usuń